Board of Fellows

2018 Board of Fellows

CORP’s Board of Fellows includes U.S. congressmen, state legislators, county elected officials, university academics, business executives and civic and labor leaders. Fellows act as a resource and sounding board for determining the policy problems most in need of addressing and the solutions that are most politically feasible.

Federal Elected

  • The Honorable Dwight Evans- Member, U.S. House of Representatives

Statewide

  • The Honorable Eugene DePasquale- Auditor General, Commonwealth of PA, and Chairman, Delaware River Port Authority

Pennsylvania General Assembly

  • The Honorable Andrew E. Dinniman- Member, Pennsylvania Senate
  • The Honorable Art Haywood- Member, Pennsylvania Senate
  • The Honorable Vincent J. Hughes- Member, Pennsylvania Senate
  • The Honorable Thomas H. Killion- Member, Pennsylvania Senate
  • The Honorable Daylin Leach- Member, Pennsylvania Senate
  • The Honorable Christine M. Tartaglione- Member, Pennsylvania Senate
  • The Honorable Robert M. Tomlinson- Member, Pennsylvania Senate
  • The Honorable Anthony H. Williams- Member, Pennsylvania Senate
  • The Honorable Kevin J. Boyle- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Timothy P. Briggs- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Donna Bullock- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Carolyn T. Comitta- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Mary Jo Daley- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Gene DiGirolamo- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Maria P. Donatucci- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Tim Hennessey- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Stephen Kinsey- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable James R. Roebuck, Jr.- Member, Pennsylvania House of Representatives
  • The Honorable Brian Sims- Member, Pennsylvania House of Representatives

Local Elected Officials

  • The Honorable Valerie Arkoosh- Chair, Montgomery County Commissioners
  • The Honorable Cindy Bass- Member, Philadelphia City Council
  • The Honorable Kathi Cozzone- Vice Chair, Chester County Commissioners
  • The Honorable Darrell L. Clarke- President, Philadelphia City Council
  • The Honorable Bobby Henon- Majority Leader, Philadelphia City Council
  • The Honorable James F. Kenney- Mayor, City of Philadelphia
  • The Honorable Michelle H. Kichline- Chair, Chester County Commissioners
  • The Honorable Robert G. Loughery- Chair, Bucks County Commissioners
  • The Honorable John P. McBlain- Chair, Delaware County Commissioners
  • The Honorable Brian J. O’Neill- Minority Leader, Philadelphia City Council
  • The Honorable Cherelle L. Parker- Member, Philadelphia City Council
  • The Honorable Maria D. Quinones-Sanchez- Member, Philadelphia City Council

Community/Civic/Governmental

  • Laurie Actman- Chief Operating Officer, Penn Center for Innovation
  • John Grady- President, Philadelphia Industrial Development Corporation (PIDC)
  • Julie Coker Graham- President and CEO, Philadelphia Convention and Visitors Bureau
  • Feather O. Houstoun- Former Member, School Reform Commission
  • George Kenney- Senior Advisor to the President, Temple University
  • Patrick Killian- Director, Delaware County Commerce Center
  • Paul Levy- Executive Director, Center City District
  • Maud Lyon- President, Greater Philadelphia Cultural Alliance
  • John J. McNichol- President and CEO, PA Convention Center Authority
  • Robert F. Powelson- Commissioner, Federal Energy Regulatory Commission
  • Gary Smith- President and CEO, Chester County Economic Development Council
  • David B. Thornburgh- Chief Executive Officer, Committee of Seventy
  • Sharmain W. Matlock-Turner- President, Greater Philadelphia Urban Affairs Coalition
  • Barry Seymour- Executive Director, Delaware Valley Regional Planning Commission

Business/Labor

  • Emily L. Bittenbender- Managing Partner, Bittenbender Construction, LP
  • Ryan N. Boyer- Business Manager, Laborers’ District Council of Philadelphia and Vicinity
  • Steven Scott Bradley- Chair, African American Chamber of Commerce of PA, NJ, and DE
  • Guy Ciarrochi- President and CEO, Chester County Chamber of Business and Industry
  • Nicholas DeBenedictis- Non-Executive Chairman of the Board, Aqua America, Inc.
  • John J. Dougherty- Business Manager, Philadelphia Building and Construction Trades Council
  • Patrick J. Eiding- President, Philadelphia Council AFL-CIO
  • Trish Judge McFarland- President, Delaware County Chamber of Commerce
  • RoseAnn B. Rosenthal- President and CEO, Ben Franklin Technology Partners of Southeastern PA
  • Anthony Wigglesworth- Executive Director, Philadelphia Area Labor-Management Committee
  • Rob Wonderling- President and CEO, Greater Philadelphia Chamber of Commerce

Academia

  • Carolyn T. Adams- Professor Emerita, Department of Geography and Urban Studies, Temple University
  • Jim Cawley- Vice President of Institutional Advancement, Temple University
  • Nyron N. Crawford- Assistant Professor, Department of Political Science, Temple University
  • Richardson Dilworth- Director, Center for Public Policy, Drexel University
  • Mark Alan Hughes- Professor of Practice at PennDesign and Faculty Director of the Kleinman Center for Energy Policy, University of Pennsylvania
  • John J. Kennedy- Associate Professor, Department of Political Science, West Chester University
  • J. Wesley Leckrone- Associate Professor, Department of Political Science, Widener University
  • Lynn Mandarano- Associate Professor and Chair, Department of Planning and Community Development, Temple University
  • Randall Miller- Professor, Department of History, St. Joseph’s University
  • Lori Shorr- Associate Professor of Urban Education, College of Education, Temple University
  • William J. Stull- Professor, Department of Economics, Temple University
  • Craig M. Wheeland- Associate Vice President and Professor, Villanova University